Krediler Patladı, Vade Yükselişte

 

tr_konut_widec

Konut kredilerinde son aylarda patlama yaşanırken, sorunlu kredi oranları ise azaldı.
Faiz oranları en düşük seviyesinde ve vade de yavaş yavaş yükseliyor.

 


 

 

 

İSTANBUL - Toplam mortgage kredileri stoku; yılbaşından bu yana yüzde 24,2 artışla 52 milyar 845 milyon liraya yükselirken, 2009'de 869 milyon lira olan takipteki kredi oranı 790 milyon liraya geriledi.

DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, konut finansmanı kredilerinin 53 milyar liraya dayandığını belirtti.

Bunun toplam kredilerin yüzde 11'ini, tüketici kredilerinin de yüzde 34'ünü oluşturduğuna dikkati çeken Aysan, şunları söyledi:

''Konut kredilerinde yüzde 25'e yakın büyümenin yüzde 27-28 aralığında biteceğini öngörüyoruz. Bu da yaklaşık olarak şu anda 53 milyar lira olan kredi stokunun 55-56 milyar liraya ulaşması demek. Hatta bunun üstü bir rakam bile görebileceğimiz gibi bir hisse kapıldık son bir haftalık büyümede. Haftalık artış 500 milyon liraya yakındır, 465 milyon lira civarında.

2006'da faizlerin yüzde 1'e çok yaklaştığı zamanlarda bir kaç hafta üst üste böyle gördüğümüz büyüme kadar büyüme yaşıyoruz. Bu son derece büyük bir patlama aslında.

SORUNLU KREDİLER AZALDI
Konut finansmanı kredileri içinde kanuni takibe düşmüş krediler 790 milyon liraya indi. 2009 sonunda bu rakam 869 milyon liraydı. Bir yandan kredi miktarı çok hızlı bir şekilde artarken, diğer yandan sorunlu kredi oranı azalıyor.

Tapudaki işlem hacmi önemli miktarda arttı. Evler çok fazla alışveriş gördüğü için sorunlu krediler çok azalıyor. Çünkü insanlar evlerini satıyorlar ve borçlarını kapatıyorlar."

Murat Aysan, konut fiyatlarında hafifçe yukarıya doğru hareket görmeye başladıklarını, bunun da konut sektöründe alışverişin arttığını gösterdiğini vurguladı.

''FAİZ EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE, VADE DE YAVAŞ YAVAŞ YÜKSELİYOR''       
Bu yıl yeni verilen konut kredileri tutarının 30 milyar lirayı aşacağına işaret eden Aysan, ortalama kredi tutarının ise 65 bin liradan 70 bin liraya çıktığını ve bu rakamın yukarı doğru hareket etmesini beklediklerini kaydetti.

Aysan, Bu yıl toplam müşteri sayısının yaklaşık 350 bin olacağını, yeni verilen kredilerin 285-290 bin olacağını, geri kalanının ise yeniden yapılandırma kredileri olacağını tahmin ettiklerini söyledi ve sözlerinin şöyle sürdürdü:

"Faiz oranları en düşük seviyesinde. Şu anda bileşik yüzde 10-11 aralığında. Bu yüzde 0,79 ile yüzde 0,85 aralığında diyebiliriz. Bu kadar düşük faiz seviyesine gelinmesi alım gücünü etkilemiş durumda. Ortalama vade de 7 yıldan 9 yıla doğru hareketleniyor. Vade de yavaş yavaş yükseliyor. Bu da bize daha çok insanın konut aktivitesinin içine girdiğini gösterir."

 
Share
Kobiler sektorden